zagrożenia w internecie, internet, nakładka na kamerkę w laptopie, bezpieczne korzystanie z komputera

Najpopularniejsze zagrożenia w Internecie

Najpopularniejsze zagrożenia w Internecie

Zagrożenia w Internecie to obecnie coraz popularniejszy temat. Jeszcze kilkanaście lat temu Internet dopiero raczkował. W przeciągu tego czasu rozwinął się do ogromnych rozmiarów. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 2 lat ludzkość wytworzyła więcej informacji, niż przez wszystkie poprzednie lata istnienia cywilizacji! Ogrom informacji i możliwości jakie stwarza Internet nie zawsze jest bezpieczny. Obecnie w Internecie czyha wiele zagrożeń, z jakich możemy nie zdawać sobie sprawy otwierając codziennie przeglądarkę internetową.

Obecnie korzystanie z sieci jest łatwe i ogólnodostępne. Próżno szukać domu, w którym nie ma dostępu do Internetu i co najmniej jednego komputera. Korzystanie z dostępu do sieci ułatwiło wiele życiowych aspektów: robienie zakupów, płacenie rachunków czy korzystanie z rozrywki.

Niestety nowe możliwości pociągają za sobą nowe zagrożenia. Tak samo jak w realnym świecie, czekają na nas przestępcy, tylko wirtualni. Korzystają z pozornej anonimowości aby oszukać użytkowników lub wyrządzić inne szkody. Jak nie zostać ofiarą wirtualnego przestępcy?

Zagrożenie #1: Wirusy i trojany

Największy problem w sieci, z którym codziennie borykają się użytkownicy. Najpopularniejsze jakie można spotkać korzystając z Internetu. Możemy je otrzymać w wiadomości pocztowej, otwierając pliki nieznanego pochodzenia, a w szczególności odwiedzając zainfekowane strony. Skutki zainfekowania komputera są różne. Może to być niegroźny żart, ale także coś poważniejszego jak zablokowanie całego systemu lub wykradnięcie haseł i danych.

Zagrożenie #2: Włamania hakerów

Każdy myśli, że nie dotyczy go atak ze strony hakerów, ponieważ nie jesteśmy dla nich wystarczająco interesujący. Być może takie myślenie wynika z niewiedzy o tym, że zostaliśmy zaatakowani przez hakera. Przez bardzo długi czas można nie zauważyć skutków jego działań. Po co hakerzy mieliby się włamywać? Uzyskane dane, loginy i hasła mogą zostać udostępnione i stać się przyczyną kolejnych włamań. W obecnych czasach dane są warte bardzo dużo. Informacje pozyskane przez hakera mogą być często o wiele cenniejsze od sprzętu i pieniędzy jakie posiada ofiara.

Zagrożenie #3: Ochrona dzieci i młodzieży

Przestępcy często wykorzystują naiwność młodych użytkowników Internetu. Konieczna jest kontrola dostępu oraz ograniczenie zaufania do publikowanych treści. Warto zastanowić się nad zainstalowaniem specjalnych wtyczek z kontrolą rodzicielską, która powinna uniemożliwić dostęp do niepożądanych stron. Pozwoli to także ochronić najmłodszych przed kontaktem z pornografią, pedofilami czy treściami rasistowskimi.

Zagrożenia w Internecie są dzisiaj prawdziwą plagą. Warto korzystać z pomocy w chronieniu komputerów jakie umożliwiają nam różne sposoby. Wirusy i trojany można powstrzymać za pomocą programów antywirusowych i przezorności w użytkowaniu komputera. Przy atakach hakerskich pomoże duża świadomość i zapobiegliwość. Warto też zasłonić kamerkę. Just to feel safe.

***

O bezpieczeństwie dzieci w Internecie możecie przeczytać tutaj:

  • http://www.bezpieczneinterneciaki.pl/internetowe-zagrozenia-dzieci-i-mlodziezy/
  • http://www.komputerswiat.pl/poradniki/bezpieczenstwo/dziecko-w-sieci/2011/06/co-im-grozi.aspx